Helyi közélet

2016.03.18. 17:42

Szemtől szemben a szem betegségeivel

Nyíregyháza - A szemészeti „telefonos szakrendelésünkön” dr. Szabó Irén szakorvos fogadta olvasóink hívását. A leggyakoribb problémákat megosztjuk önökkel is.

Nyíregyháza - A szemészeti „telefonos szakrendelésünkön” dr. Szabó Irén szakorvos fogadta olvasóink hívását. A leggyakoribb problémákat megosztjuk önökkel is.

– A makula –azaz a sárgafolt – az éleslátás helye, ez az ideghártya-terület felelős az éles látásért. A degeneráció ennél a betegségnél az éleslátás helyén az ideghártya sejtjeinek pusztulását jelenti. A betegség nem gyógyítható, kezelni azonban lehet, s két alapvető formában jelentkezik – magyarázta a szakorvos.

Elhalnak a sejtek

Az úgynevezett száraz formánál az éleslátás helyének „elvékonyodása” látható, ennek a folyamatnak a hátterében a sejtek elhalása, illetve egyes részeinek pusztulása áll.

A beteg lassú, folyamatos látásromlást észlel, melynek fő jellemzője, hogy a központi látás és az olvasóképesség romlik. Jellegzetes panasz: „nem azt látom, amire ránézek, az egyenes vonal görbe, már nem jó az olvasószemüveg sem”.

Amikor a betegség előrehaladottabb és károsabb formába megy át, azt nedves makuladegenerációnak nevezzük. Ebben az esetben új erek nőnek az ideghártya alá, melyekből vér és folyadék szivárog ki. Ez a szivárgás végleges károsodást hoz létre a fényérzékeny retinasejteken, melyek elhalnak. A betegség kezdetén a panaszok hasonlóak a száraz formánál leírtaknál, a bevérzés megindulását azonban hirtelen bekövetkező és nagyfokú látásromlásként éli meg a beteg.

– Tudományosan nem bizonyított, de a mindennapi tapasztalataink azt mutatják, hogy a vitaminkészítmények lassítják a folyamatot. Fontos, hogy a kapszula tartalmazzon antioxidánst, luteint, A- és E-vitamint, valamint cinket. Sajnos szemüveggel nem segíthetünk rajta – oszlatott el egy reményt dr. Szabó Irén.

Csökkenteni a szemnyomást

– A zöldhályog nem gyógyítható, de kezelhető betegség, ma már az okozott látásromlás, vakság is megelőzhető. A legfontosabb a probléma korai felismerése, amelyre a számítógépes látásvizsgálatnak köszönhetően igen kis elváltozások esetén is fény derülhet – említette elsőként a szakorvos a betegséggel kapcsolatban, melynek elnevezése (glaucoma) az ókori görög „zöld szín” szóból ered, mely a zöldhályogos roham során kialakuló zöldes színű szaruhártya-elváltozásra utalt.

– A zöldhályog kialakulásának során a szemben található csarnokvíz termelődése és elfolyása közötti egyensúly felborul, a szemnyomás megemelkedik, ez pedig a szaruhártya vizenyőjét és a látóidegfő vérellátási zavarát okozza – magyarázta a kialakulás okát dr. Szabó Irén. – A vérellátási zavar következtében az ideghártya és a látóidegfő idegsejtjei elpusztulnak. Bár a folyamattal visszafordíthatatlan látásromlás alakul ki, az időben felismert és kezelt betegség esetén ez a romlás megállítható.

– Öröklődik-e a hajlam a zöldhályogra, kik a veszélyeztetettek? – kérdezte vidéki olvasónk. – A betegség a 40 évnél idősebbek körülbelül két százalékánál jelentkezhet. A zöldhályog – bár a genetikai háttér még nem tisztázott – gyakran mutat családi halmozódást, ezért fontos a betegek családtagjait is szűrni – tanácsolta a szakorvos. (Az egyéb rizikótényezőket külön soroljuk fel.)

– Ha más szemészeti betegség nem kíséri, akkor elsődleges, ha igen, akkor másodlagos zöldhályogról beszélünk, s külön csoportot képez az elsődleges veleszületett zöldhályog, amely esetében a csarnokvíz-elvezető rendszer nem fejlődött ki vagy nem átjárható. Számunkra a diagnózis felállításához a legfontosabb a szemen belül uralkodó szemnyomás, szembelnyomás. A szemnyomás normális tartománya 22-től 24 Hgmm-ig tart, ennél magasabb nyomás már zöldhályogra utalhat.

A kezelést a zöldhályog típusa határozza meg, elsődleges célja minden esetben a szemnyomás csökkentése, a látóidegfő keringésének javítása. A szemnyomást konzervatív úton szemcseppekkel, tablettákkal, esetleg infúzióval lehet csökkenteni. A zöldhályog bizonyos típusában a konzervatív terápia hatástalansága esetén lézeres és műtéti beavatkozásra van szükség, amely utat nyit a csarnokvíz elfolyásának.

Az esetek 90 százalékában a zöldhályog lappangva, tünetmentesen alakul ki, ezért fontos a szűrés. Jellegzetes tünetek a szem és környékének fájdalma, szempirosodás, homályos látás, fényforrás körüli szivárványszerű karika látása. Kifejezett szemnyomás-emelkedés, a zöldhályogos roham esetén „kőkemény szem”, elviselhetetlen fájdalom, hányinger, hányás, tágult szembogár, zöldes-szürkés szaruhártya észlelhető.

Maradandó elhomályosulás

– A szürkehályog a szemlencse maradandó elhomályosulása, mely jellemzően idősebb korban alakul ki. Előfordulhat sérülésből eredő, veleszületett, fizikai vagy kémiai behatás eredményeként is. Műtét nélkül vaksághoz vezet – mondta a szemész szakorvos. – A tünetek első megjelenése olyan, mintha homályos, piszkos ablakon néznénk keresztül. A korábban éles képet homályosnak, az élénk színeket fakónak látjuk. Szürkületben fokozottan romlik a látásélesség, egyre erősebb szemüvegre van szükség, kialakulhat kettős látás, erős fény hatására káprázás jelentkezhet. Ezek a tünetek más, a szürkehályogtól eltérő szembetegség tünetei is lehetnek, ezért szemészeti vizsgálat szükséges a betegség megállapításához és a további teendők meghatározásához – tanácsolta dr. Szabó Irén, a Szabolcs Optika tulajdonosa.

Amikor korlátozni kell…

Ha egyéb szembetegsége nincs a páciensnek, az elszürkült szemlencse eltávolításának általában akkor jön el az ideje, amikor a látás minősége korlátozni kezdi a mindennapi tevékenységek elvégzését, a közlekedést, az olvasást, az autóvezetést. Vajon milyen lehetőségek vannak a szürkehályog megszüntetésére?

KM-BM

A teljes cikk elolvasható a Kelet-Magyarország március 18-i számában és a kelet.hu-n.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában