Nagyvilág

2012.07.31. 09:19

Clinton a vallások és a nemek egyenlőségének tiszteletben tartására szólította fel Kairót

Pogár Demeter, az MTI tudósítója jelenti: Washington, 2012. július 31., kedd (MTI) - Egyiptom új, iszlamista elnökének a kormányalakításkor ki kell nyilvánítania, hogy valamennyi egyiptomi, így a keresztények és a nők elnöke is - hangoztatta hétfőn Hillary Clinton amerikai elnök, miután az irányítása alatt álló tárca nyilvánosságra hozta a vallásszabadságról szóló, a tavalyi évre vonatkozó jelentését.

Pogár Demeter, az MTI tudósítója jelenti:

Washington, 2012. július 31., kedd (MTI) - Egyiptom új, iszlamista elnökének a kormányalakításkor ki kell nyilvánítania, hogy valamennyi egyiptomi, így a keresztények és a nők elnöke is - hangoztatta hétfőn Hillary Clinton amerikai elnök, miután az irányítása alatt álló tárca nyilvánosságra hozta a vallásszabadságról szóló, a tavalyi évre vonatkozó jelentését.

Clinton emlékeztetett: Mohamed Murszi elnök megígérte, hogy nőket és keresztényeket is kinevez a legfelső vezetésbe. Hozzátette: Washington figyelni fogja, hogy hogyan osztják el Kairóban az új kormányzat a vezető pozícióit.

"A tettek és nem a szavak alapján fogunk ítélni, és a tettek még nagyon kezdeti szakaszban vannak" - jelentette ki az amerikai diplomácia vezetője.

"Készek vagyunk együttműködni azokkal a vezetőkkel, akiket az egyiptomiak megválasztottak. Kapcsolatunk ezekkel a vezetőkkel az egyetemes demokratikus jogok iránti elkötelezettségükön fognak alapulni" - mondta Clinton.

A nemzetközi vallásszabadság-jelentés bírálta az Egyesült Államok két fontos ázsiai szövetségesét, Afganisztánt és Pakisztánt, és célba vette az olyan notórius jogsértőket, mint Irán, Kína és Észak-Korea. Magyarországról az elemzés megállapította, hogy 2011-ben itt "nem voltak jelentések a vallásszabadság megsértéséről", de egyúttal kifogásolta az egyházügyi törvénynek a regisztrációról rendelkező részét és a Jobbik megerősödését.

Afganisztánnal kapcsolatban a jelentés rámutatott: az ottani bíróságok oly módon értelmezik az iszlám törvényt, hogy büntetik a nem muzulmánokat a saját hitük gyakorlása miatt. Pakisztánban istenkáromlás miatt halálos büntetéseket szabtak ki, és a kormány ritkán lép fel a szélsőségeseknek a kisebbségek és a toleranciát hirdető muszlimok elleni támadásival szemben. Emlékeztetett arra, hogy blaszfémia-törvények bírálata miatt az utóbbi országban többen - köztük Szalman Taszir liberális politikus és Sahbaz Bhatti, a kormány egyetlen keresztény minisztere - az életükkel fizettek.

A jelentés kifogásolta, hogy Szaúd-Arábiában korbácsolással és hosszú börtönbüntetéssel torolják meg a próféta "megsértését". Bírálta azt a bahreini, az orosz, az iraki és a nigériai kormány által folytatott gyakorlatot, amely nem tesz különbséget az "erőszakos szélsőségesség" és a békés vallásgyakorlás között.

Iránt a bahái közösség vezetőinek bebörtönzése, valamint amiatt bírálta az amerikai külügyminisztérium, hogy a lecsukott Juszef Nadarkhani keresztény lelkipásztort kivégzés fenyegeti. Kínában romlott a tibeti buddhisták helyzete és több vallási csoport működését továbbra is törvény tiltja.

A jelentés szerint Észak-Koreában "a vallásszabadság egyszerűen nem létezik".

-MTI-

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!