Nagyvilág

2012.08.16. 09:08

Szíria - Közvetve gyarmatosítással vádolja a Nyugatot Aszad megbízottja Pekingben

Trebitsch Péter, az MTI tudósítója jelenti: Peking, 2012. augusztus 16., csütörtök (MTI) - Örömét fejezte ki Bassár al-Aszad szíriai elnök küldötte Pekingben, amiért "vannak olyan országok, mint Kína és Oroszország, amelyek nem gyarmatosítók és nem is bánnak úgy az emberekkel, mint a gyarmattartók".

Trebitsch Péter, az MTI tudósítója jelenti:

Peking, 2012. augusztus 16., csütörtök (MTI) - Örömét fejezte ki Bassár al-Aszad szíriai elnök küldötte Pekingben, amiért "vannak olyan országok, mint Kína és Oroszország, amelyek nem gyarmatosítók és nem is bánnak úgy az emberekkel, mint a gyarmattartók".

"Ez nagyban eltér a Nyugat álláspontjától" - hangoztatta Buszejna Saabán, Aszad elnök politikai és médiatanácsadója a China Daily című angol nyelvű napilapnak, amely csütörtökön közölt vele interjút.

Mint mondta, útjának célja, hogy a kínai vezetésnek reális képet adjon arról, mi is történik Szíriában, és Kínával egyeztetve keressenek megoldást a válságra, "amelynek során már ezrek vesztették életüket".

A politikusnő úgy vélte, ami Líbiában történt, az nem ismétlődhet meg Szíriában; a Peking által képviselt álláspont pedig meggátolhatja, hogy polgárháború alakuljon ki az országban.

Saabán beszámolt arról, hogy a Nyugat által érvényesített "legveszélyesebb, merev és kártékony szankciók" elérték az egészségügyet, s ezáltal hatással vannak az átlag szíriai polgárok életére. A Nyugat csak ront a helyzeten, amikor fegyverekkel és pénzzel támogat olyanokat, akik a polgárháború irányába terelik a folyamatokat - tette hozzá.

A szíriai politikus megerősítette kormánya elkötelezettségét Kofi Annan, az ENSZ és az Arab Liga leköszönt Szíria-ügyi megbízottjának hatpontos béketerve iránt, és sürgette annak mielőbbi megvalósítását.

"Az úgynevezett ellenzék, amelynek egyes tagjai a kormányban és a parlamentben is helyet kaptak, nem hajlandók tárgyalni a megállapodásról, mert bizonyos hatalmak pénzelik őket, amelyek nem engedik őket" - fűzte hozzá.

Saabán szerint országa külföldi beavatkozás áldozata, ami akadályozza a párbeszédet. Ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy "a patthelyzet az egész térséget veszélybe sodorhatja".

Sajtóértesülések szerint Buszejna Saabán csütörtökön találkozik Jang Csie-cse (Yang Jiechi) kínai külügyminiszterrel. Peking korábban közölte, az ellenzék képviselőinek meghívását is tervezi.

-MTI-

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!