Hajdú-Bihar

2012.11.13. 08:44

Érdekességek a mai napról: 11.13.

223 éve hangzott el egy nagyon gyakran idézett mondat: Benjamin Franklin egy barátjának a következő szavakat írta: Semmi sem biztos a világon, csak a halál és az adó.

223 éve hangzott el egy nagyon gyakran idézett mondat: Benjamin Franklin egy barátjának a következő szavakat írta: Semmi sem biztos a világon, csak a halál és az adó.94 éve ezen a napon IV. Károly király lemondott a magyar államügyekben való részvételről. I. Károly császár lemondott felségjogai Ausztriában való gyakorlásáról. Pár nappal később IV. Károly király néven magyar királyként a Bécs melletti Eckartsau vadászkastélyban írt levelében mondott le a magyar államügyekben való részvételéről, Magyarország trónjáról azonban nem. Felesége, Zita királyné kijelentette, hogy „egy uralkodó nem mondhat le, csak megfosztható trónjától”.

144 éve távozott az élők sorából Gioacchino Rossini olasz zeneszerző (Tell Vilmos, A sevillai borbély). Aki soha nem járt operában az is ismeri – talán a feldolgozott változatokban – a torreádor dalát, vagy a Tell Vilmos indulót. Teljes nevén: Gioacchino Antonio Rossini. Mindössze 18 éves volt, amikor bemutatták első egyfelvonásos vígoperáját. A bécsi klasszicizmus híve volt, Mozart és Haydn hatása erősen érződik operáin. Művészi pályafutását könnyed vígoperákkal kezdte, és fokozatosan jutott el a francia nagyoperáig, munkássága a Tell Vilmosban teljesedik ki. Operái közül A sevillai borbély és a Hamupipőke a legismertebb. A mintegy 40 opera mellett számos egyházi és kamaraművet is írt.

74 éve hirdették ki a Magyarországhoz visszacsatolt felvidéki területeknek az országgal való egyesítését. Az 1938:XXXIV. törvénycikk rendelkezett erről. "Közép-Európa északi részén az antant 1918-ban létrehozott mesterségesen egy bábállamot, amelynek az előretolt bástya szerepét szánta. Csehszlovákia volt ennek az államnak a neve, területe összerabolt, lakosai morvák, németek, lengyelek, magyarok, rutének és szlovákok voltak."

55 éve hirdetett ítéletet a Legfelsőbb Bíróság ítéletet hirdetett a Nagy Íróper-ben. A sztálinizmus korszakának művészetpolitikája az íróktól elsősorban a hatalom eszmei alátámasztását kérte, cserébe szociális biztonságot adott, havi jövedelmet, nagy példányszámban kiadott műveket, népszerűséget és elismertséget. Az írók többsége feladta alkotói szabadságát, és a megszabott tématerv szerint ontotta verseit, regényeit és drámáit. Egy idő után azonban az írók egyre inkább hangot adtak a Rákosi-rendszerrel szembeni elégedetlenségüknek. 1956 őszére az Írószövetség megszabadult a párt gyámkodásától és valódi szakmai, politikai viták színtere lett. Nyíltan a forradalom mellé állt és a szovjet beavatkozás után egészen december 28-ig az ellenállás egyik szellemi központja volt. A forradalom leverése után az MSZMP Ideiglenes Intéző Bizottsága 1957. január 12-én tartott ülésén hozott határozat alapján felfüggesztette az Írószövetség működését, majd az Újságíró Szövetség jutott ugyanerre a sorsra. 1957. január 19-éről 20-ára virradóan több írót és újságírót is letartóztattak, leginkább azokat, akiket az "ellenforradalom" előkészítőinek vagy szervezőinek tekintettek: Háy Gyulát, Lengyel Balázst, Zelk Zoltánt és Varga Domokost, az újságírók közül pedig Novobáczky Sándort és Lőcsei Pált. Fekete Gyula, Gimes Miklós és Molnár Zoltán már korábban vizsgálati fogságba került. Déry Tibor letartóztatására április 20-ára virradó éjszaka került sor. A "Nagy íróper" 1957. október 25-én kezdődött, de már korábban, a letartóztatások is jelentős nemzetközi visszhangot váltottak ki. A perben november 13-án hoztak ítéletet, mely szerint az első rendű vádlott, Déry Tibor mellett Háy Gyula, Tardos Tibor és Zelk Zoltán találtatott bűnösnek "a népi demokratikus államrend megdöntésének kísérletében". Déry Tibor 9 évet, Háy Gyula 6 évet, Tardos Tibor 18 hónapot, Zelk Zoltán 3 évet kapott. A továbbiakban a különböző perekben több mint 20 irodalmár került hosszabb-rövidebb időre börtönbe: például Eörsi István (8 évre ítélték), Gáli József (halálbüntetését később 15 évre változtatták), Obersovszky Gyula (akinek szintén halálos büntetését enyhítették életfogytiglanra) és még sokan mások. A "nagy íróper" fővádlottjainak nem kellett letölteniük büntetésüket: a nemzetközi nyomás hatására 1960-ban a hatalom kénytelenek volt őket szabadon bocsátani. Az írók közül legkésőbb Obersovszky Gyula, az Igazság főszerkesztője szabadult, csak 1963 márciusában hagyhatta el a börtönt.

41 éve ért talajt a Marson a Mariner–9, a Mars első műholdja. A csillagászok, és a kutatók fokozott figyelemmel kísérik az úgynevezett Föld típusú bolygókat, ezek körébe tartozik a Vénusz és a Mars. A Vénusz közel van a Naphoz, emiatt, nagyon magas a felszíni hőmérséklete, a Vénusz hidegebb, a keringési pályájuk hasonló a Földihez, és a gravitáció is hasonló. Az óriásbolygók, Jupiter, Saturnus gázbolygók, a felszínhez közeledve óriási nyomás nehezedik mindenre, ezért annak felszínét nem lehet elérni, illetve azt túlélni. A legbelső bolygó, a Merkur nagyon magas hőmérsékletű, ráadásul azzal is számolni kell, hogy például, ha a napfény-árnyék határon lennénk, űrruhánk egyik felét 400 Celsius fokos napfény égetné, a másik felét mínusz 170 Celsius fokos hideg. Ezt kiegyenlíteni, a hőtágulást csökkenteni nehéz kihívás a mérnökök előtt. A távirányítású eszközök esetén pedig a távolság a probléma, képzeljük el, ha a Nap közelében utazhatna egy űrhajó, az odaút a rádióadás számára 8 perc. Ha a Nap túloldalán van az űrhajó, a rádióadás 16 percig halad oda. A külső bolygókig órákig tarthat a rádióadás útja. Milyen beszélgetés lehet az, ahol mondjuk óraközi szünetben mondunk egy mondatot, amire a következő szünetben kapunk választ.

22 év elkészült az első ismert World Wide Web oldal. Sir Tim Berners-Lee Genfben, a CERN magkutató központban fejlesztette ki a világ első webböngésző programját. Az oldal már nem megynitható. Ez volt az eredeti cím: URL: http://nxoc01.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html

18 éve népszavazás erősítette meg Svédország csatlakozását az Európai Unióhoz. Ezt Magyarországon nem merik megrendezni.

207 éve megindult a távíró szolgáltatás London és Párizs között. Addig csak hajókkal vihették az üzeneteket a két kontinens között. Ez a technikai eszköz a gazdaságra – ezen belül a spekulációra- hatott erősen.

105 évvel ezelőtt Normandiában felszállt az első helikopter.

78 gyertyát fújhat el szülinapi tortáján Garry Marshall amerikai rendező, producer (Neveletlen hercegnő, Micsoda nő!).

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!