Magyarország

2012.06.12. 11:39

A rektori konferencia egyeztetne a felsőoktatás vagyongazdálkodásáról

Budapest, 2012. június 12., kedd (MTI) - A Magyar Rektori Konferencia egyeztetést kezdeményez az új vagyongazdálkodási szabályozás felsőoktatást érintő rendelkezéseiről a törvényjavaslat elfogadása előtt.

Budapest, 2012. június 12., kedd (MTI) - A Magyar Rektori Konferencia egyeztetést kezdeményez az új vagyongazdálkodási szabályozás felsőoktatást érintő rendelkezéseiről a törvényjavaslat elfogadása előtt.

A testület MTI-hez kedden eljuttatott közleménye szerint a nemzeti vagyonról szóló törvény és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló, az Országgyűlésben zárószavazás előtt álló előterjesztés jelentősen szűkíti a felsőoktatási intézmények gazdálkodási autonómiáját, ezért az a magyar egyetemek és főiskolák számára nem elfogadható.

A rektori konferencia indokoltnak tartja a felsőoktatási intézményekre vonatkozó speciális vagyongazdálkodási szabályozás mielőbbi kialakítását - áll a közleményben.

Kifejtik: a tervezett szabályozás szerint megszűnne a kutatás-fejlesztés és az oktatás versenyképességéhez nélkülözhetetlen gazdálkodási lehetőség és szabadság a vagyonkezelt intézményi társaságok esetében.

Mint írják, egyetemeik és főiskoláik bevételének 30-50 százaléka származik állami költségvetésen kívüli forrásból, ezen belül döntően pályázatokból, a gazdasági élet szereplőivel való együttműködésből. A bevételek növelése csak a gazdálkodási autonómia szélesítése esetén képzelhető el - teszik hozzá.

A közlemény szerint a folyamatosan csökkenő mértékű állami finanszírozás kieső bevételei a gazdálkodási lehetőségek erősítésével, növelésével pótolhatók, és a szigorúbb szabályozás gátolná a felsőoktatás versenyképesebbé tételének már megkezdett folyamatát is.

A Magyar Rektori Konferencia álláspontja szerint az állami irányításnak hatósági és tulajdonosi szerepköréből adódóan is az a feladata és felelőssége, hogy lehetőséget teremtsen a felsőoktatási intézmények gazdálkodási, vállalkozási és saját bevételteremtő képességeinek kiaknázásához, majd a lehető legszigorúbban ellenőrizze, hogy az intézmények e bevételeket valóban teljes egészében visszaforgatják-e képzéseik, állami tulajdonú infrastruktúrájuk és versenyképességük fejlesztésébe. "Ezeket a lehetőségeket megszüntetné a tervezett szabályozás, ezért az a magyar egyetemek és főiskolák számára nem elfogadható" - rögzítik.

-MTI-

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!