2013.03.03. 12:32
A hagyományőrző gasztronómus
Nyíregyháza - A nyíregyházi Tóthné Medved Zsuzsanna a Balázs Mester Asztaltársaság soraiba lépett.
Nyíregyháza - A nyíregyházi Tóthné Medved Zsuzsanna a Balázs Mester Asztaltársaság soraiba lépett.„Az, hogy a múltunk, a nemzeti emlékeink ilyen gazdagok, nem azt jelenti, hogy herdálni is szabad! Sőt, minél érdekesebb valami, annál méltóbb a megérzésre... Aki nem tudja, honnan jött, csak nehezen vagy sehogyan se érzékeli, hol tart ma. És ha nem ismeri a maga mögött hagyott utat, ugyan honnan is tudhatná, hová megy? Ezért értékes minden emlék, minden szó, minden a múltból felvillanó kép, ami a miénk” – Végh Antal gondolatait saját hitvallásként emeli ki Tóthné Medved Zsuzsanna, aki a kulináris élvezetek híve, a gasztronómiai hagyományőrzés jeles megyei képviselője.
Igyekezetét, törekvését, kitartását ismerték el a minap Budapesten a Petőfi Irodalmi Múzeumban. Azért került a „Balázs Mester Asztaltársaság” soraiba, mert ekképpen díjazták a hagyományos magyar, megyei népi gasztronómia területén végzett kutató munkáját. Lássuk, milyen hozzávalók kellettek ehhez! Először is végy egy hús-vér embert, fanatikus szakma szeretettel, lendülettel, és fűszerezd meg éveken át tartó elhivatottsággal!
– Mindig is érdekelt a vendéglátás. Az érettségi után vendéglátóipari szakközépiskolai végzettséget szereztem a Sipkayban, majd felsőfokú vendéglátó áruforgalmi szakképesítést. Felnőttként, a munka mellett jártam a Szolnoki Főiskola közgazdász vendéglátó–szálloda szakára. Voltam szállodai recepciós, szállodavezető-helyettes, étteremvezető, vendéglátó tanár, jelenleg pedig a Nyíregyházi Főiskola Bessenyei Hotel szállodavezetője vagyok – festett portréképet önmagáról Tóthné Medved Zsuzsanna. Augusztusban lesz 33 esztendeje annak, hogy intenzíven benne van a vendéglátás-turizmus vérkeringésben.
Az ominózus díjat a Vendéglátóipari Múzeum volt igazgatója, dr. Dravetzky Balázs tiszteletére létrehozott alapítvány kuratóriuma ítéli oda minden évben, melynek elnöke, dr. Dravetzkyné Gondos Mária, a 10 éve elhunyt igazgató felesége. Egy hosszú folyamat eredménye a kitüntetés, amit a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség Nyíregyháza és Környéke Regionális Szervezetének vezetőségi tagja kapott meg ünnepélyes, meghitt keretek között.
– Főiskola szakdolgozatát „Szabolcs-Szatmár-Bereg megye gasztronómiai sajátosságai” címmel készítette el. Járta a fesztiválokat, gyűjtötte az eredeti recepteket, ételkészítési módokat. A Kölcsey Televízióban Csipetke elnevezéssel megyei ételekből főzőműsort szerkesztett, amelynek a Sóstói Múzeumfalu biztosította a korhű környezetet – köszönet érte dr. Páll István igazgatónak. A 3x12 részes sorozatban Szilvási Gyuláné Ancika néni és Koppányi Gyula sütött-főzött, komplett menüsorokat (leves, főétel és desszert). Nagyon emlékezetes forgatásokat éltek át közösen. Ezek a műsorok is részei voltak a pályázati anyagnak.
Az általa szervezett rendezvénysorozattal a megyei ételeket és a borkultúrát is népszerűsítette a „Nagyanyáink népi ételei, jeles borvidékeink ízharmóniája” – című vacsoraestekkel.
Ezt a munkásságot értékelte egészében a kuratórium az elismerő kitüntetéssel, ami hab az élete tortáján.
Mindez békés, kiegyensúlyozott családi háttér nélkül nem válhatott volna valóra – vallotta. Nagyon büszke gyermekeire, akik nem követik a szakmában. Építészmérnök lánya szeret és tud is sütni-főzni, jártas a hagyományos és modern ízekben. A szintén Budapesten élő fia pedig a Testnevelési Egyetem rekreáció-egészségfejlesztő szakának hallgatója, az egészséges életmódra törekvés jegyében tölti mindennapjait.
KM–LTL