Napkor

2021.05.18. 16:46

Támogatói okiratokat hozott az agrárminiszter

Összesen negyvenkilenc támogatói okirat talált gazdára kedden délután Napkoron, a Kerekerdő Turisztikai Központban. A nyertes vállalkozások vezetői, képviselői dr. Nagy István agrárminisztertől vehették át a sikeres pályázatot igazoló dokumentumot.

Tarnavölgyi Gergely

Fotó: Sipeki Peter

- Az állattartó telepek korszerűsítésére több mint 206 milliárd forint volt az eddig megítélt támogatás, amivel országszerte összesen 460 baromfi-, sertés-, szarvasmarha-, valamint juh- és kecsketartó telep fejlesztését támogattunk. Ebből Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 49 kedvezményezettnek több mint 24,5 milliárd forint támogatást ítéltek oda – fogalmazott az átadóünnepségen dr. Nagy István.

Az agrártárca vezetője hozzátette: – Történelmünk során, a nagy kataklizmák után mindig a vidék erejére támaszkodva tudott megújulni az ország, a földet művelő gazdák helytállásának köszönhetően az élet sohasem állt meg. Így van ez ma is, a koronavírus járvány ellen vívott napi csatáink idején is – húzta alá dr. Nagy István.

– Megyénkre nyugodtan mondhatjuk, hogy agrármegye – köszöntötte a vendégeket a keddi rendezvény házigazdája, Napkor polgármestere. Dr. Spinyhért Zsolt elmondta, a településen sokan élnek állattenyésztésből, növénytermesztésből vagy erdőgazdálkodásból.

– Napkoron 1300 háztartást tartunk nyilván, és van 600 őstermelőnk, azaz gyakorlatilag minden második családban él egy őstermelő. Közülük sokan kicsiben, csak maguknak termesztenek, de akadnak, akik nagyban foglalkoznak zöldséggel vagy gyümölccsel – emelte ki a polgármester, majd hozzátette, szerencsére fiatal gazdálkodók is laknak a településen. – Minden nyertes vállalkozásnak azt kívánom, hogy legyen öröme a pályázat megvalósításában – zárta gondolatait dr. Spinyhért Zsolt.

A keddi átadóünnepségen jelen voltak a megye országgyűlési képviselői is, közülük dr. Seszták Miklós szólt a megjelentekhez. Köszöntőjét egy Kemény Dénestől vett idézettel kezdte, miszerint annak a csapatnak a lövése pattan befelé a kapufáról, amelyik a hétköznapokon többet tesz a sikerért.

– Örömteli, hogy ebben a nehéz időszakban is akadtak olyan agrárvállalkozások, olyan cégvezetők, akik előre tekintettek, fejlődni akartak. A munkájuk gyümölcse ez a nyertes pályázat – fogalmazott dr. Seszták Miklós, aki kiemelte: Szabolcs-Szatmár-Bereg megye egy erős agrármegye.

Nyugodtan hazabeszélhetek, így azt mondom, hogy a mienk a legerősebb agrármegye az országban

– mondta Napkor országgyűlési képviselője, majd köszönetet mondott dr. Nagy István agrárminiszternek azért, hogy ilyen sokat tesz a megyei vállalkozásokért. – Ma még örülhetünk a sikeres pályázatoknak, de holnaptól újra kezdetét veszi a kemény munka – tette hozzá.

– A pandémia legyőzésében bátran támaszkodhattunk az ütésálló magyar mezőgazdaságra és a helyi közösségekre. Az elmúlt évek fejlesztéseinek köszönhetően nőtt a mezőgazdaság nemzetközi versenyképessége, az ágazat egyre több embernek ad munkát és tisztes megélhetést – vette át a szót az agrárminiszter.

Dr. Nagy István hangsúlyozta:

Az európai uniós vidékfejlesztési forrásokhoz 80 százalékos hazai társfinanszírozást biztosítunk, amely már az idei és a jövő évre további 1527 milliárd forinttal emeli a Vidékfejlesztési Program eddigi 1414 milliárd forintos keretösszegét.

– A koronavírus egy évvel ezelőtti tetőzésekor több gazdasági ágazat leállt vagy kényszerült home office-ba, de ezt az agrárium képviselői nem tehették meg, enni és inni ugyanis akkor és ma is kell, ahogy ez a jövőben sem lesz másképp, éppen ezért a kormány kiemelt figyelmet fordít a mezőgazdaságra, bátran állíthatom: stratégiai ágazattá vált az agrárium – nyomatékosította a tárcavezető, majd hozzátette:

A hazai gazdálkodók elhivatottsága a nemzet életrevalóságát bizonyította. Az agrárium kiemelkedő teljesítményének hátterében mindenekelőtt a növekvő hatékonyság, illetve az értékesítési és finanszírozási lehetőségek javulása áll.

– Az egyik legfontosabb feladatunk a tárcánál, hogy továbbra is biztosítsuk mindezekhez a megfelelő feltételeket. Hiszen csak a megfelelő és biztonságos körülmények teszik lehetővé, hogy a mezőgazdasági szereplők bátran beruházzanak. Ennek érdekében számos támogatást nyújtunk az agrárvállalkozók fejlesztéseihez. Az idén több, mint 950 milliárd forint felhasználását tesszük lehetővé. Ezzel megnyitjuk az utat a versenyképességet, hatékonyságnövelést és a gazdaság dinamizálását szolgáló, értékteremtő fejlesztéseknek, továbbá a vállalkozások innovatív fejlesztéseit, digitális átállásukat, hatékonyságuk növelését célzó beruházásoknak.

– Ennek keretében tavaly év végén kiírt felhívásokra mutatkozó jelentős érdeklődés miatt a keretösszeget 280 milliárd forinttal megemeljük, és már a következő hónapokban megjelennek új pályázatok összesen 600 milliárd forint értékben, ezek közt lesznek újabb állattartó telepek fejlesztésére irányuló felhívások is – sorolta dr. Nagy István, aki felhívta a figyelmet arra is, hogy a marhatartó ágazatban közel 40 ezer állati férőhely kialakítása, létesítése vagy korszerűsítése valósulhat meg, összesen 400 ezer négyzetméter istálló újulhat meg.

A kormány a közös agrárpolitika vidékfejlesztési pillérén keresztül történelmi léptékű forrást, 4265 milliárd forintot fordíthat a magyar vidék, a magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar fejlesztésére 2027-ig.

– Remélem, hogy a támogatásoknak köszönhetően tovább erősödik a hazai agrárium, és még több magyar család számára biztosít majd tisztes megélhetést – fogalmazott a tárcavezető.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában