Nyíregyháza hírei

2014.09.16. 11:44

A benőtt köröm ellátása

Nyíregyháza - A bőrsebészeti eltávolítás alapelve a panaszok mielőbbi megoldása, a lehető legszebb gyógyulási eredménnyel.

Nyíregyháza - A bőrsebészeti eltávolítás alapelve a panaszok mielőbbi megoldása, a lehető legszebb gyógyulási eredménnyel.

– Hosszú ideje küszködök amiatt, hogy a nagylábujjamon benőtt a köröm. Próbálkoztam sok mindennel, használtam fertőtlenítő kenőcsöt, gyulladáscsökkentőt is szedtem, sőt, a lábujjak áztatását követően kísérletet tettem arra, hogy kiemeljem a körömszéleket, ám minden hatástalan maradt. Úgy tűnik, nem marad más választásom, csak a műtét, de ettől nagyon félek. Biztosan nem vagyok egyedül ezzel a fájdalmas elváltozással, ezért örülnék, ha egy szakember elmagyarázná, mi történik a műtét során, és ha lehet, eloszlatná a félelmeimet – írta e-mailben nyíregyházi olvasónk, Nagy Katalin.

Megelőzni a kiújulást

Olvasónk panaszát eljuttattuk dr. Beleznay Gyöngyike bőrgyógyász-kozmetológus szakorvos, lézerterapeuta magánorvoshoz.

– A benőtt köröm bőrsebészeti eltávolításának alapelve a panaszok mielőbbi megoldása, a lehető legszebb gyógyulási eredménnyel – kezdte válaszát a Derma-Art Bőrgyógyászati Magánklinika alapító-tulajdonosa. – Ennek érdekében a biztonsággal meghatározható legkisebb kimetszést alkalmazzuk finom eszközök használatával, majd nagy hangsúlyt helyezünk a gyógypedikűrös gondozásra is. Ilyen módon a legnagyobb eséllyel elkerülhető az egyébként oly gyakori kiújulás.

Egy vékony csíkban

– Még mielőtt néhány szót ejtenénk a körömbenövés okairól, egy komoly félelmet oszlassunk el: teljes körmöt soha nem veszünk le! – jelentette ki a szakorvos.

Benőtt köröm leggyakrabban a nagylábujjakon fordul elő, ritkábban azonban bármely lábujj körmét érintheti, s akár a köröm mindkét oldala begyulladhat. A körömbenövés oka a beforduló éles körömszél és a környező lágy szövetek kapcsolatából eredő gyulladásos reakció.

– A kiváltó tényezők között szerepel a szűk cipő viselése, sérülés vagy a helytelen körömvágási szokások – sorolta Beleznay Gyöngyike. – Az állandó nyomás miatt kialakuló gyulladásos sarjszövet fájdalmasan lüktető, vörös, vérzésre és nedvezésre hajlamos „vadhús”, mely igen fájdalmas, és napi gondot okoz a harisnya- és cipőviselésben – folytatta a bőrgyógyász-kozmetológus szakorvos. – A körömbenövés folyamatát gyakran gombás fertőzés is kísérheti, melynek kezelése szintén fontos feladat a tartós gyógyulás érdekében. Benőtt köröm bőrsebészeti kezelése előtt – ha jelentős gyulladás észlelhető – célszerű az érintett lábujjakat naponta gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő szerekkel kezelni, és kényelmes lábbelit viselni.

A műtét során helyi érzéstelenítést követően a benőtt köröm szélét, vagy széleit vékony csíkban eltávolítják, majd a gyulladásos sarjszövetet, a „vadhúst” is.

– A köröm termelődéséért felelős matrix-sejteket lehetőség szerint nem roncsoljuk, hogy gyógyulás után ép köröm nőhessen. A körömágy elroncsolása egész életre szóló deformitást hozna létre! – hangsúlyozta Beleznay Gyöngyike. – A kiújulás elkerülését a gyógypedikűrös gondozás biztosítja, mely pár hetente fájdalommentes eljárás keretében az ideális útra tereli a köröm növekedését.

Teendők a műtét után

– A benőtt köröm eltávolítását követő napon a kötést kamillával le kell áztatni, Betadine oldattal beecsetelni és néhány napig antibiotikum-­tartalmú kenőcs helyi használata is javasolt. A 3. naptól otthon, ahol elkerülhető a seb szennyeződése, kötés nélkül is hagyható a lábujj, éjszaka ne legyen fenn kötés – szedte csokorba a műtét utáni teendőket a szakorvos. – A gyógyulás ideje kb. 3 hét, melyet befolyásolhat a gyulladásos folyamat kiterjedése és az esetlegesen fennálló alapbetegségek, pl. cukorbetegség, érszűkület. Ezt követően célszerű elkezdeni a körömnövekedés helyes útra terelését a gyógypedikűrösnél.

KM

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!