SZON - Kultúra

2014.01.17. 18:33

A Munkácsi Borfesztiválon jártunk

Ukrajna – Aki az elmúlt napokban Munkácsra látogatott, maga is megtapasztalhatta, milyen hangulata van egy olyan bormustrának, ahol a sátrak között ezres tömeg hömpölyög – írja a Kárpátinfo.

Ukrajna – Aki az elmúlt napokban Munkácsra látogatott, maga is megtapasztalhatta, milyen hangulata van egy olyan bormustrának, ahol a sátrak között ezres tömeg hömpölyög – írja a Kárpátinfo.

– A kárpátaljai városban négy napon át a hegy levéből készült lánghullámú nedűé, illetve a borkorcsolyaként mellé kínált ételeké volt a főszerep – lelkendezik Kovács Elemér újságíró. – A borsátrak és a lacikonyhák mellett ott találtuk a kirakodó vásárok állandó szereplőit: az ajándéktárgy-forgalmazókat, a kézműveseket, a méz- és sajtárusokat. De lehetett itt kapni mindenféle ágyaspálinkát, borpárlatot, az absztinensek és gyerekek számára készített szőlőmustot is.

A borfesztivál során legtöbb bor palackja 35-40 hrivnyába (1000-1100 forintba) került, de láttunk olyan misebornak valót is, melynek literjéért kereken egy százast kért a gazdája. Munkács és környéke évszázadok óta a vörösborairól híres. Nem véletlen tehát, hogy a legtöbb gazda ilyen fajtájú borait állította ki. A hágókon túlról érkezett vendégek körében az idén is a szovjet érában elterjedt Izabella szőlőcsalád tagjai vitték a prímet. Sajnos Oportót, Caberne Sauvignont, Merlot-t, Zweigeltet, Nérót bizony ennél jóval kevesebb helyen találtunk. Néhány évvel ezelőtt még úgy vélték a szakértők, hogy a szintúgy bőségesen termő, finom bort adó fehér Bianca hamarosan leváltja az Izabellát, ám a folyamat láthatóan igencsak lassú: egy-két emberöltő is beletelik talán, míg a helycsere megtörténik.

– Ne várjuk el az ország belsejéből hozzánk érkező turisták többségétől, hogy azonnal felismerjék a minőséget, megkülönböztesse a pancsolt italt a nemes nedűtől – magyarázza Varga István muzsalyi borász. – Az elmúlt napokban többször is előfordult, hogy a messziről jött vendég száraz bort kért, merthogy lépten-nyomon azt látja-hallja a filmekben, hogy világszerte ez a menő. Ám amikor megkóstolta, túl savanyúnak találta, s maradt a félszáraznál vagy a félédes bornál.

Sass Károly kígyósi borász ezzel szemben azt tapasztalta, hogy a visszatérő vendégek zöme egyre igényesebb. A borok között tudatosan és azokat a fajtákat keresik és választják ki, amelyek korábban már megtetszettek nekik. A fiatalok körében egyre inkább hódítanak a könnyű, gyümölcsös rozé borok.

A beregszászi történelmi borvidéket a munkácsi borfiesztán idén is 8-10 pincészet képviselte. A Sass-, a Sümegi-, a Varga-, a Brekovszky-, a Tóth-, a Kész-, a Dancs-, a Lőrincz-pincészetek kiváló borai igencsak népszerűek és keresettek az igényes borfogyasztók körében – állapítja meg a Kárpátinfó helyszíni tudósítója.

Palkó István

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!