Vállalkozások

2021.06.07. 14:00

„Vali”, a személyi asszisztens

A vállalkozások munkavállalóikat megtartva kaphatnak új erőre.

km

Dr. György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára nyíregyházi előadásán

Fotó: Sipeki Péter

A Massachusetts Institute of Technology (MIT) fajsúlyát jelzi, hogy eddig összesen 76 jelenlegi és korábbi hallgatója, tagja kapott Nobel-díjat. A tekintélyes amerikai műszaki egyetem kutatásában a francia gazdaságot vizsgálták, és többek között azt is górcső alá vették, hogy az automatizálás hogyan alakította át a munkaerőpiaci mutatókat. Nos, a robotizáció közel 20 százalékkal növelte a termelékenységet, de ez korántsem járt elbocsátásokkal, ehelyett növekedett a foglalkoztatás mértéke.

Ezzel a példával érzékeltette dr. György László, hogy mennyire fontos a digitalizáció, az innováció a versenyképesség megőrzéséhez, erősítéséhez. Mindezt a nyíregyházi szakmai tájékoztatón mondta el az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára.

Hatékony döntések

– Az év első negyedévében Magyarországon volt a negyedik legnagyobb GDP-növekedés az Európai Unióban. A gazdaság újraindításának időzítésétől függően a GDP 4 és 6 százalék közötti mértékben bővülhet az idén, de az első negyedéves adat miatt a 6-7 százalékos növekedés sem elképzelhetetlen. Az EU-ban tavaly Magyarországon volt a második legmagasabb, 27,5 százalékos a GDP-arányos beruházási ráta.

– A bruttó államadósság mértéke 2010 óta jelentősen elmaradt az uniós országok átlagától, és ezen a Covid-válság sem változtatott. A hatékony kormányzati beavatkozásnak, lépéseknek, döntéseknek köszönhetően a vállalkozások megerősödve, munkavállalóikat megtartva kaphatnak új erőre.

Megerősítette, hogy a beruházás- és bértámogatási programok mellett sok kedvezményes hitelprogram is elérhető a vállalkozásoknak. Csak az elmúlt egy esztendőben közel 3000 milliárd forint értékű hitelt helyeztek ki a pénzintézetek.

Eredményes válságkezelés

– A kormány teljesítette azt a vállalását, amelyet még a válság kezdetén tett: több munkahelyet hozott létre, mint amennyit a vírus elpusztított. Ma Magyarországon többen dolgoznak, mint tavaly ilyenkor. Jóval többen tevékenykednek az IT-szektorban, és bővült a foglalkoztatás az oktatás, az építőipar, valamint a tudományos tevékenységek területén is.

Dr. György László a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kereskedelmi és Iparkamara konferenciatermében az előadásában előbb arról beszélt, hogy miként volt eredményes a válságkezelés az erős makrogazdasági alapokra építve.

– A kormány munkahelymegőrzési programja révén több mint félmillió munkahelyet sikerült megőrizni, megerősíteni, és százezernél több új munkahelyet hoztak létre a magyar cégekkel és a vállalkozásokkal együtt – jelentette ki.

Részletezte a Gazdaság-újraindítási Akcióterv legfontosabb intézkedéseit: a bajba jutott vállalkozások bértámogatást, a 25 éven aluli fiatalok jövedelemadó-mentességet kaptak, 10 millió forintos kamatmentes kölcsönt igényelhetnek a kisvállalkozók, visszaépül a 13. havi nyugdíj, 5 százalékra csökkent a lakás áfája, bértámogatást nyújtottak az orvosoknak, 50 százalékos lakásépítési program jár 3 millió forintig, meghosszabbították a hitelmoratóriumot.

A GINOP Plusz programban 587 milliárd forintot hirdettek meg.

– Ennek elemei: a Magyar Falu Program, a Technológiaváltó támogatási program, a Magyar Falu Vállalkozás-újraindítási Program, a Zöld Nemzeti Bajnokok, a vállalati kutatási, fejlesztési és innovációs tevékenységek ösztönzése és a továbbképzések.

Dr. György László felhívta a figyelmet a „személyre szabott vállalkozói információtárra”, a megújult portálra:

– Korábban bonyolult volt eligazodni a kedvezményes hitelek, támogatások, képzések és tanácsadók között. Most már elég három kattintás, és a vali.hu jóvoltából kitárul a világ.

Sokan élnek a lehetőségekkel

Dr. György László kitért Szabolcs-Szatmár-Bereg megítélésére is:

– Ebben a megyében nagyon nyitottak a vállalkozások. Sokan élnek a pályázati lehetőségekkel. A Magyar Falu Programmal eljutunk olyan 5 ezer lakos alatti településekre, ahol a 10 fő alatti vállalkozások is igényelhetnek 10 millió forintos, 70 százalékos intenzitású támogatást. Amennyiben a szabolcs-szatmár-beregi vállalatvezetők is felkeresik a vali.hu-t, olyan képzési, támogatási, hitelezési lehetőségekkel szembesülnek, mintha a „Vali” lenne a szorgalmas személyi asszisztensük.

KM

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában