Foci-Eb 2021

2021.07.06. 21:17

Jorginho tizenegyespárbaj végén lőtte döntőbe Olaszországot

Az olasz labdarúgó-válogatott tizenegyeseket követően bejutott a 2020-es Európa-bajnokság fináléjába. Az Eb-elődöntőben története során először elbukó spanyol csapat 120 perc alatt ugyan mezőnyfölényben játszott és több helyzetet is alakított ki, akcióból épp úgy egy gólt tudott csak szerezni, mint ellenfele.

ELŐDÖNTŐ

OLASZORSZÁG–SPANYOLORSZÁG 1–1 (0–0, 1–1, 1–1) – tizenegyesekkel: 4–2

London, Wembley, 57 811 néző. Vezette: Felix Brych (német)

OLASZORSZÁG: G. Donnarumma – Di Lorenzo, Chiellini, Bonucci, Emerson (Toloi, 74.) – Jorginho, Verratti (Pessina, 74.) – Barella (Locatelli, 85.), Chiesa (Bernardeschi, 107.), L. Insigne (Belotti, 85.) – Immobile (Berardi, 61.). Szövetségi kapitány: Roberto Mancini

SPANYOLORSZÁG: Unai Simón – Azpilicueta (M. Llorente, 85.), E. García, Laporte, Jordi Alba – Koke (Rodri, 70.), Busquets, Pedri – Ferran Torres (Morata, 62.), Dani Olmo, Oyarzabal (Gerard Moreno, 70.. Szövetségi kapitány: Luis Enrique

Gólszerző: Chiesa (60.) ill. Morata (80.)

Az Európai Labdarúgó-szövetség hivatalos statisztikái szerint 37.-szer csapott össze Olaszország és Spanyolország egymással. A mérleg enyhén, de a spanyolok felé billent, 12 győzelmük mellett 13 döntetlen és 11 olasz siker mellett. Az Eb-n mutatott forma alapján talán épp ilyen minimális mértékben tűnt esélyesebbnek ezen az estén Olaszország. Roberto Mancini csapata két biztató statisztikai mutatóval is „hergelhette” magát a kezdés előtt: 32 meccse nem talált legyőzőre a válogatott, a Wembleyben pedig – mindegy, hogy a régi, vagy az új stadionról beszélünk – mindösszesen egyszer, az 1978-as vb selejtezőjében, Angliával szemben maradt csak alul. Erre válaszul a spanyolok viszont még magabiztosabban mondhatták: „amikor Eb-elődöntőbe jutottunk, azt meg is nyertük mindig.”

Az olaszok kezdtek jobban, az ötödik percben a leshatárról (ha nincs a videobíró-rendszer a partjelző magabiztosan be is inti a lest) kiugró Nicolo Barella találta el a kapufát. A klasszikus kilences nélkül felálló spanyolok fokozatosan vették át az irányítást, az első komolyabb lehetőséget pedig a 14. percben dolgozhatták volna ki, ám hiába Pedri tökéletes ütempassza Oyarzabal irányába, a támadó kis híján átesett a labdán, ezzel pedig át is engedte azt az olasz védőknek...

A spanyolok lassan, de biztosan 70 százalék feletti labdabirtoklást építettek ki, ám helyzetekben nem bővelkedtek így sem. Sőt, a 21. minutumban Unai Simón pocsék kimozdulása után ismét az olaszok kerültek közel a vezetés megszerzéséhez, ám Ciro Immobile, majd Barella sem tudott helyet találni magának a lövéshez, hiába maradt üresen jó 10-12 másodpercre a spanyol kapu.

Helyzetre ismét helyzet volt a válasz: a 24. percben Dani Olmóhoz jutott el némi szerencsével a labda – már eleve az akció is Gianluigi Donnarumma pocsék kirugásából indult – ám hét méterről eleresztett lövésére leért az olasz kapus (ezzel javítva korábbi bakiját).

A folytatás nagy taktikai csatát hozott, de helyzetet elvétve, a félidő végén aztán a semmiből jött egy újabb olasz kapufa, Barellához hasonlóan lesgyanús körülmények közt jutott el a labda Lorenzo Insignéhez, aki balról, éles szögből lőve trafálta el a keresztlécet. A két válogatott hetedik Európa-bajnoki randevúján immár ötödször esett meg, hogy nem született gól az első félidőben.