Hajdú-Bihar

2015.01.19. 09:13

Drágább lehet a gázkazán csere

Nyíregyháza - Aki nem bír el egy vadiúj rendszert, áttérhet vegyes tüzelésre.

Nyíregyháza - Aki nem bír el egy vadiúj rendszert, áttérhet vegyes tüzelésre.

A Kelet-Magyarország olvasói, tudomást szerezvén arról, hogy 2015 szeptemberétől csak az új, uniós előírásoknak megfelelően magas energiahatékonyságú gázkazánok lesznek kaphatóak, további részletekre voltak kíváncsiak.

Első sorban az után érdeklődtek a családiház-tulajdonosok, hogy mit tegyenek majd, ha a meglévő, radiátoros fűtési rendszerük gázkazánját idővel le kell cserélniük, de akkor már csak a hatékonyabb kondenzációs kazán lesz kapható, ami viszont aligha illeszthető a 20–25 évvel ezelőtt kiépített, vastag vascsöves, nagy vízterű szisztémához.

„Akkor egy szimpla(?!) kazáncsere miatt, sokszorta nagyobb költséggel és felfordulástól kísérve át kell alakítani az egész fűtési rendszert?!” – méltatlankodott az egyik. Mások azt kérdezték, hogy netán a szeptemberi határidőig vegyenek-e meg vésztartaléknak egy még kapható kevésbé korszerű kazánt, vagy aztán ez is kidobott pénz lesz, mert a hatóság majd be sem engedi kötni?

Olvasóink kérdéseit továbbítottuk a hírvivő szerepét felvállaló Magyar Energiahatékonysági Intézethez (MEI), amelynek programigazgatója, Szalai Gabriella a közelgő előírásokkal kezdte:

– Az idén szeptember 26.-a után csak korlátozottan hozhatók forgalomba az Európai Unió tagállamaiban azon helyiségfűtő-, és kombinált fűtőberendezések, melyek nem érik el a rendelet szerinti szezonális hatásfokot és hangteljesítmény-szintet. Az EU rendeletek külön hazai átvétel nélkül, közvetlenül hatályosak, a szabályok betartatásáról a magyar Kormánynak kell gondoskodnia.

A rendelet tehát korlátozza azoknak a gázkészülékeknek a gyártását és forgalomba hozatalát, amelyeknek a szezonális hatásfoka, azaz a teljes fűtési időszakra vetített valós üzem­állapota nem éri el a 86%-ot – azaz „B” energetikai osztályt – és amelyek névleges hőteljesítménye 400kW alatt van. Ezeket a követelményeket gyakorlatilag csak a kondenzációs kazánok képesek teljesíteni.

Fontos az energiahatékonyság

A jogalkotó szándéka tehát a rendeletek bevezetésével egyértelműen energiatakarékosabb, kevesebb káros anyagot kibocsátó berendezések elterjesztése az Európai Unió tagállamaiban. Egy kondenzációs berendezés ugyanis a hagyományos készülékeknél 25–35%-kal kevesebb energiát használ, és károsanyag-kibocsátása is a töredéke annak.

A konkrét kérdésekkel kapcsolatban szakemberekhez irányít a MEI programigazgatója, ugyanis egyszerű gázkészülék csere esetén is szükség van fényképes igazolvánnyal rendelkező gázszerelő szakemberre, aki bejelenti a beszerelt készüléket a gázműveknél.

– A hazai gázkészülékek átlagéletkora 18–20 év. Valószínűsíthető, hogy ilyen életkorú rendszerek esetében új készülék üzembe helyezése nem is valósítható meg egyszerű készülékcserével. Függetlenül a készülék fajtájától egy összetettebb folyamatról kell beszélnünk: például elengedhetetlen gázterv készítése és a teljes rendszer felülvizsgálata.

Kérjék ki szakemberek véleményét, hiszen sok esetben a hazai fűtési rendszerek túlméretezettek, azaz jóval többet lehet megspórolni a gázszámlával, ha nem egyszerűen készüléket cserélnek a fogyasztók, hanem illesztik azt a fűtésrendszerhez.

A Magyar Gázipari Vállalkozók Egyesületének véleménye, hogy bár a kezdeti beruházási költség a fűtési rendszerek felújításánál magas, de a megtérülési idő a legalacsonyabb (3–8 év) az energiahatékonysági beruházások közül.

Ráskó Ferenc, a nyíregyházi Energocoop Kft. ügyvezetője megerősíti a várható szigorítás tényét, ugyanakkor az ésszerűségre hívja fel a figyelmet: – Azon túl, hogy a regisztrált gázszerelőnek kötelező bejelenteni a készülékcserét, az új, kondenzációs kazán jó hatásfoka is alaposan leromlik egy régi, nagy vízterű fűtési rendszerbe illesztve. Arról nem is beszélve, hogy a régi rendszerek tele vannak lerakódásokkal, amelyek bekerülve az újonnan beépített korszerű kazánba, tönkre teszik azt!

- Galambos Béla -

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!