Tiszadob

2021.03.30. 17:05

Építészeti gyöngyszem csodás környezetben

Megyénk egyik építészeti gyöngyszeme Tiszadobon az Andrássy-kastély.

KM

Az Andrássy-kastély Tiszadobon

Fotó: M. Magyar László

Az Andrássyak 1741-ben jelentek meg a településen mint földbirtokosok, beházasodás révén jutottak dobi birtokaikhoz.

Az első Andrássy Tiszadobon báró (később gróf) Andrássy Károly volt, akinek jelmondata – „Fidelitate et Fortitudine” – (Hűségért és bátorságért) márványba vésve áll az utód, gróf Andrássy Gyula kastélyában.

Történelmi romantika

A kastély 1880 és 1885 között épült. Tervezője Meinig ­Arthur, akit a gróf arra inspirált, hogy ötvözze egybe a magyar történelmi romantika legnemesebb építészeti elemeit elsősorban a vajdahunyadi vár stílusára hagyatkozva. A kastély kertje a művészi gonddal tervezett és gondozott angol- és franciapark volt, benne híresen szép rózsalugasokkal, melyet virágkorában, úgy lehet, Erzsébet királyné is megcsodált. Az egykori harmónia legértékesebb maradéka, a tiszafakoszorúba fogott bukszuslabirintus ma is bebarangolható, Bugár Mészáros Károly tanulmányából kiindulva azt mondhatjuk, hogy mindenekelőtt a vajdahunyadi vár egyes elemei uralják a kastély tömbjét – olvasható a megyei értéktár honlapján.

Érdekessége az épületnek, hogy a 4 évszaknak megfelelően 4 bejárata, 12 hónapnak megfelelően 12 tornya, az 52 hétnek megfelelően 52 szobája és a 365 napnak megfelelően 365 ablakszeme van.

A kastély szépségét a csodálatos környezet tovább növelte. Tiszadob természeti környezetét sajátosan a vízrajzi viszonyai határozták meg. Így alakultak ki egymás mellett, szinte egyedülálló sokszínűséggel a folyók és holtágak menti ártéri és galériaerdők.

KM

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában