Nyíregyháza

2021.10.12. 16:41

Hatalmas öröm és szakmai siker

Négy hónapos lett a Nyíregyházi Állatpark kispanda-kölyke.

A nyíregyházi kispanda-tenyészpár hét éve él együtt, a nyolcéves anyaállat, Ting-ting Pozsonyból, míg párja, a szintén nyolcesztendős Szecsuán a Dublin Zoo-ból érkezett a Nyíregyházi Állatparkba az Európai Fajmegőrzési Program keretében.

Zárt tartási körülmények között nagyon nehezen szaporodnak, így hatalmas öröm és szakmai siker, hogy idén ismét született egy életerős kölyök a Nyíregyházi Állatparkban, annál is inkább, mert a természetben az IUCN vörös listája szerint állományuk drasztikusan csökken.

Fotók: Sóstó Zoo

A négy hónapos utód szürke bundával látta meg a napvilágot, s az első hetekben teljesen magatehetetlen volt, a szemei is csukva voltak. Ebben az időszakban Ting-ting, az anyaállat szinte egész nap a kicsinyével töltötte napjait, most már csak a szoptatáskor keresi fel őt.

A már vörös bundás kölyök rekordgyorsasággal növekszik. Egyre érdeklődőbb a külvilág iránt is, így a szerencsésebb látogatók láthatják a szülőkkel közös kifutóban. Tápláléka már elsősorban szilárd, a bambuszcsemege mellett előszeretettel fogyasztja a gyümölcsféléket is.

A vörös macskamedve néven is ismert állatok a Himalája, illetve Észak-Burma magashegyi erdeiben, valamint Szecsuán nyugati felén és Jünnanban élnek 2000-4800 méteres magasságban. Bundájukat hosszú durva fedőszőrök, az alatt pedig tömött aljszőrzet alkotja, mely melegen és szárazon tartja őket a hideg és nedves környezetben. Bozontos hosszú farkukat fejpárnának vagy takarónak is használják.

A vörös macskamedve név az állatok medvére emlékeztető külsejére utal, ráadásul ugyanolyan jól másznak fára-félig behúzható karmaik segítségével, illetve nyalogatják magukat tisztára, mint a macska. Táplálékuk jórészt bambuszból áll, alkalmanként azonban előszeretettel fogyasztanak tojást, rovarokat, madárfiókát és kisemlősöket is.

A mellső végtagjukon hat ujjuk van. A hatodik ujj a csuklócsont megnagyobbodása, amely szembefordítható a többivel, így könnyedén le tudják szakítani a bambuszhajtásokat. A nap bármely szakában aktívak lehetnek, de főleg alkonyatkor járnak táplálék után. Átlagosan a napnak csupán az 56% töltik ébren, ami feltehetően az alacsony energiatartalmú táplálékhoz alkalmazkodás miatt alakult ki.

Jelenleg alig 10 ezer egyed él vadon, számuk az utolsó 50 évben körülbelül 40%-kal csökkent, elsősorban az élőhely elvesztése és az orvvadászat miatt.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában