Nyíregyháza hírei

2014.12.16. 17:31

Díjátadással ért véget a Ratkó József emlékév

Szabolcs-Szatmár-Bereg - Színházi előadással, emléktábla-avatással tisztelegtek Ratkó József előtt.

Szabolcs-Szatmár-Bereg - Színházi előadással, emléktábla-avatással tisztelegtek Ratkó József előtt.

A Hetek költői csoportosulás 25 éve elhunyt nagykállói alakjának életművét középpontba helyező Ratkó József emlék­évet a nagykállói református templomban zárták, ahonnan annak idején a költőt utolsó útjára kísérték.

Seszták Oszkár, a megyei önkormányzat elnöke és Juhász Zoltán nagykállói polgármester felelevenítette a legjelentősebb pillanatokat, köztük a Ratkó-életmű harmadik, prózai írásokat tartalmazó kötetének megjelentetését, a Segítsd a királyt! című történelmi dráma színpadra állítását előbb a Szatmárnémeti Északi Színház és a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház koprodukciójában, majd novemberben az Első Magyar Versszínház előadásában a soproni Petőfi Színház színpadán.

Kiemelték az egykori alma mater, a nyíregyházi Kossuth Gimnázium Ratkó-emléknapját, és ennek keretében egy emléktábla avatását az iskola falán. Külön is beszéltek a hagyományos Országos Középiskolai Ratkó József Versmondó Versenyről Nagykállóban. Felelevenítették a Ratkó és a Hetek szerzői est sorozatot, az emlékcsónak felállítását Tiszadobon, a Nyíregyházi Főiskolán szervezett konferenciát, a négy városba zarándokolt, a költő életét bemutató vándorkiállítást, Dinnyés József előadóturnéját Ratkó megzenésített verseivel, és a Ratkó József Emlékfesztivált, amely a Kaleidoszkóp VersFesztivál keretében valósult meg Sopronban.

Az értékteremtő alkotók díja

Az emlékévet záró esten Seszták Oszkár és dr. Jánosi Zoltán, a Ratkó József-díj kuratóriumának elnöke adta át az idei Ratkó József-díjat a bolgár születésű Gencso Hrisztozov költő, író, műfordítónak. Az 1983-ban alapított elismeréssel az ország keleti feléhez kötődő, „kiemelkedő esztétikai teljesítménnyel, megkérdőjelezhetetlen erkölcsi elkötelezettséggel rendelkező, alkotásaikkal a provincializmus fölé emelkedő, európai értékeket teremtő” alkotókat jutalmazzák.

Ratkó Józsefné elismerő okleveleket adott át az emlékévet segítő alkotóknak és támogatóknak, így többek között Petró Attilának, Gávavencsellő díszpolgárának, Faggyas Lászlónak, a Hangraforgó együttes egyik tagjának és Lutter Imre Radnóti-díjas előadóművésznek, az emlék­év nagykövetének. A záróesten a Ratkó család több tagja is részt vett. Az emlékévet a Buzogány Béla színművész által rendezett verses-zenés játék zárta a Talán Teátrum előadásában.

KM-CSA

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!